ALCR2RA1600N032HAR030IM KD1410
- Item Code: KEN 6752794
- Mfg Part No: 6752794
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $957.15/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0118 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Diamond |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.7400 (95mm) |