KOR5SE1600R048SLIM K600
- Item Code: KEN 6755001
- Mfg Part No: 6755001
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $254.53/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.8898 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |