KOR5RA2500R075SLR250IM K600
- Item Code: KEN 6755010
- Mfg Part No: 6755010
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $505.84/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0984 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 2.9528 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 5.6693 (144mm) |