H1TE4CH1600S022HBM KCPM15
- Item Code: KEN 6769636
- Mfg Part No: 6769636
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $149.65/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.8661 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.2283 (82mm) |