H1TE4SE1400S018HBM KCPM15
- Item Code: KEN 6769715
- Mfg Part No: 6769715
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $118.38/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |