  • Item Code: MIC BB-050200SX
  • Brand: Micro 100
  • Mfg Part No: BB-050200SX
  • Unit Size: 1
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0120" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated
Tech Specs
Tech Specs
Back To Top
Projection 0.0120"
Centerline Offset -0.0125"
Neck Diameter 0.0380"
Min Bore Diameter 0.0550" (1.4 mm)
Face Dimension 0.063" (1/16)
Tooth Width 0.0700"
Split Length 0.085"
Shank Diameter 0.1250" (1/8)
Max Bore Depth 0.200"
Overall Length 1.50" (1-1/2)