  • Item Code: MIC BB-080400X
  • Brand: Micro 100
  • Mfg Part No: BB-080400X
  • Unit Size: 1
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated
Tech Specs
Tech Specs
Back To Top
Radius 0.0030"
Centerline Offset 0.0175"
Projection 0.0200"
Neck Diameter 0.0600"
Face Dimension 0.063" (1/16)
Tooth Width 0.0700"
Split Length 0.085"
Min Bore Diameter 0.0900"
Shank Diameter 0.1250" (1/8)
Max Bore Depth 0.400"
Overall Length 1.50" (1-1/2)