Right Hand - 0.2160" Min Bore DIA x 1.200" Max Bore Depth x 0.1500" Tooth Width x 0.0500" Projection x 2.50" (2-1/2) OAL
- Item Code: MIC BB2001200S
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BB-2001200S
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $28.30/EA
Description
0.2160" Min Bore DIA x 1.200" Max Bore Depth x 0.1500" Tooth Width x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Projection | 0.0500" |
|---|---|
| Centerline Offset | 0.0750" |
| Face Dimension | 0.125" (1/8) |
| Neck Diameter | 0.1500" |
| Tooth Width | 0.1500" |
| Split Length | 0.175" |
| Min Bore Diameter | 0.2160" |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Max Bore Depth | 1.200" |
| Overall Length | 2.50" (2-1/2) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |