Right Hand - 0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 1.200" Max Bore Depth x 0.2000" Tooth Width x 0.0570" Projection x 2.50" (2-1/2) OAL - TiN Coated
- Item Code: MIC BB2301200SG
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BB-2301200SG
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.75/EA
Description
0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 1.200" Max Bore Depth x 0.2000" Tooth Width x 0.0570" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated
Tech Specs
Back To Top| Projection | 0.0570" |
|---|---|
| Centerline Offset | 0.0738" |
| Face Dimension | 0.156" (5/32) |
| Neck Diameter | 0.1730" |
| Tooth Width | 0.2000" |
| Split Length | 0.220" |
| Min Bore Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Max Bore Depth | 1.200" |
| Overall Length | 2.50" (2-1/2) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | TiN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |