  • Item Code: MIC BBL-060200X
  • Brand: Micro 100
  • Mfg Part No: BBL-060200X
  • Unit Size: 1
Description
0.0700" Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated
Tech Specs
Tech Specs
Back To Top
Centerline Offset -0.0025"
Radius 0.0030"
Projection 0.0150" (1/64)
Neck Diameter 0.0450"
Face Dimension 0.063" (1/16)
Min Bore Diameter 0.0700"
Tooth Width 0.0700"
Split Length 0.085"
Shank Diameter 0.1250" (1/8)
Max Bore Depth 0.200"
Overall Length 1.50" (1-1/2)