Right Hand - 9.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 5.080 mm Tooth Width x 2.250 mm Projection x 72.0 mm OAL - AlTiN Coated
- Item Code: MIC BBM-100938X
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BBM-100938X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $64.00/EA
Description
9.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 5.080 mm Tooth Width x 2.250 mm Projection x 10.000 mm Shank DIA x 72.0 mm Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.20 mm |
|---|---|
| Shank Diameter | 10.000 mm |
| Projection | 2.250 mm |
| Max Bore Depth | 38.00 mm |
| Centerline Offset | 4.000 mm |
| Tooth Width | 5.080 mm |
| Split Length | 5.60 mm |
| Neck Diameter | 6.760 mm |
| Overall Length | 72.0 mm |
| Min Bore Diameter | 9.500 mm |
| Coating | AlTiN |
| Hand Direction | right hand |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |