Right Hand - 4.400 mm Min Bore DIA x 8.00 mm Max Bore Depth x 2.160 mm Tooth Width x 1.000 mm Projection x 50.0 mm OAL
- Item Code: MIC BBM040408
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BBM-040408
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $24.10/EA
Description
4.400 mm Min Bore DIA x 8.00 mm Max Bore Depth x 2.160 mm Tooth Width x 1.000 mm Projection x 4.000 mm Shank DIA x 50.0 mm Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.08 mm |
|---|---|
| Projection | 1.000 mm |
| Centerline Offset | 2.000 mm |
| Tooth Width | 2.160 mm |
| Split Length | 2.50 mm |
| Neck Diameter | 3.000 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Min Bore Diameter | 4.400 mm |
| Overall Length | 50.0 mm |
| Max Bore Depth | 8.00 mm |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |