Right Hand - 6.500 mm Min Bore DIA x 30.00 mm Max Bore Depth x 3.810 mm Tooth Width x 1.500 mm Projection x 57.0 mm OAL
- Item Code: MIC BBM060630
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BBM-060630
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.95/EA
Description
6.500 mm Min Bore DIA x 30.00 mm Max Bore Depth x 3.810 mm Tooth Width x 1.500 mm Projection x 6.000 mm Shank DIA x 57.0 mm Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.12 mm |
|---|---|
| Projection | 1.500 mm |
| Centerline Offset | 3.000 mm |
| Tooth Width | 3.810 mm |
| Max Bore Depth | 30.00 mm |
| Split Length | 4.20 mm |
| Neck Diameter | 4.500 mm |
| Overall Length | 57.0 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Min Bore Diameter | 6.500 mm |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |