Right Hand - 7.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 5.080 mm Tooth Width x 1.750 mm Projection x 63.0 mm OAL - TiN Coated
- Item Code: MIC BBM080738G
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BBM-080738G
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $42.70/EA
Description
7.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 5.080 mm Tooth Width x 1.750 mm Projection x 8.000 mm Shank DIA x 63.0 mm Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.16 mm |
|---|---|
| Projection | 1.750 mm |
| Centerline Offset | 3.000 mm |
| Max Bore Depth | 38.00 mm |
| Tooth Width | 5.080 mm |
| Neck Diameter | 5.260 mm |
| Split Length | 5.50 mm |
| Overall Length | 63.0 mm |
| Min Bore Diameter | 7.500 mm |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | TiN |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |