Right Hand - 11.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 6.350 mm Tooth Width x 2.750 mm Projection x 83.0 mm OAL
- Item Code: MIC BBM121138
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: BBM-121138
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $70.30/EA
Description
11.500 mm Min Bore DIA x 38.00 mm Max Bore Depth x 6.350 mm Tooth Width x 2.750 mm Projection x 12.000 mm Shank DIA x 83.0 mm Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.24 mm |
|---|---|
| Min Bore Diameter | 11.500 mm |
| Shank Diameter | 12.000 mm |
| Projection | 2.750 mm |
| Max Bore Depth | 38.00 mm |
| Centerline Offset | 5.000 mm |
| Tooth Width | 6.350 mm |
| Split Length | 6.90 mm |
| Neck Diameter | 8.260 mm |
| Overall Length | 83.0 mm |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Sharp |