Right Hand - 2.100 mm Min Bore DIA x 12.00 mm Max Bore Depth x 0.200 mm Projection x 38.0 mm OAL
- Item Code: MIC HBM022512
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: HBM-022512
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $23.30/EA
Description
2.100 mm Min Bore DIA x 12.00 mm Max Bore Depth x 0.200 mm Projection x 3.000 mm Shank DIA x 38.0 mm Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Face Dimension | 0.06 mm |
|---|---|
| Projection | 0.200 mm |
| Centerline Offset | 1.130 mm |
| Neck Diameter | 1.900 mm |
| Max Bore Depth | 12.00 mm |
| Min Bore Diameter | 2.100 mm |
| Rotational Min Bore Diameter | 2.26 mm |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Overall Length | 38.0 mm |
| Split Length | 4.50 mm |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Metric | Y |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Chamfer |