Right Hand - 0.3970" Min Bore DIA x 0.812" (13/16) Max Bore Depth x 0.2080" Tooth Width x 0.1150" Projection x 2.50" (2-1/2) OAL x 0.0350" Radius
- Item Code: MIC OR20813
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: OR-208-13
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.35/EA
Description
0.3970" Min Bore DIA x 0.812" (13/16) Max Bore Depth x 0.2080" Tooth Width x 0.1150" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0350" Radius - Carbide Face Grooving Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Radius | 0.0350" |
|---|---|
| Projection | 0.1150" |
| Centerline Offset | 0.1875" (3/16) |
| Face Dimension | 0.188" (3/16) |
| Tooth Width | 0.2080" |
| Neck Diameter | 0.2550" |
| Split Length | 0.360" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Min Bore Diameter | 0.3970" |
| Max Bore Depth | 0.812" (13/16) |
| Overall Length | 2.50" (2-1/2) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Grooving Tools |
| Profile | Radius |