Right Hand - 0.0900" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 1.50" (1-1/2) OAL x 0.002" Corner Radius
- Item Code: MIC PBT2080400
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: PBT2-080400
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.75/EA
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Corner Radius | 0.002" |
|---|---|
| Projection | 0.0150" (1/64) |
| Centerline Offset | 0.0175" |
| Neck Diameter | 0.0650" |
| Min Bore Diameter | 0.0900" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Max Bore Depth | 0.400" |
| Overall Length | 1.50" (1-1/2) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Boring Tools |
| Profile | Radius |