Quick Change - Right Hand - 0.0900" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 1.50" (1-1/2) OAL x 0.003" Corner Radius
- Item Code: MIC QBB3080500
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: QBB3-080500
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $33.80/EA
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Corner Radius | 0.003" |
|---|---|
| Centerline Offset | -0.0138" |
| Projection | 0.0200" |
| Neck Diameter | 0.0600" |
| Min Bore Diameter | 0.0900" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Max Bore Depth | 0.500" (1/2) |
| Length from Holder | 0.590" |
| Overall Length | 1.50" (1-1/2) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Quick Change - Boring Tools |
| Profile | Radius |