#32-64 - 0.1000" Cutter DIA x 0.625" (5/8) Reach - 2 FL - AlTiN Coated
- Item Code: MIC TM10010X
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: TM-100-10X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $52.10/EA
Description
0.1000" Cutter DIA x 0.625" (5/8) Reach Carbide Single Form #32-64 Thread Milling Cutter, 2 Flutes, AlTiN Coated
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 0.029" |
|---|---|
| Neck Diameter | 0.0500" |
| Cutter Diameter | 0.1000" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Neck Length | 0.625" (5/8) |
| Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.00" (2) |
| Thread Size | 32-64 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Thread Milling Cutters |
| Profile | Threadmill |