#32-56 - 0.1200" Cutter DIA x 0.625" (5/8) Reach - 3 FL
- Item Code: MIC TM12010
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: TM-120-10
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $58.95/EA
Description
0.1200" Cutter DIA x 0.625" (5/8) Reach Carbide Single Form #32-56 Thread Milling Cutter, 3 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Flat Width | 0.001" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.030" |
| Neck Diameter | 0.0700" |
| Cutter Diameter | 0.1200" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Neck Length | 0.625" (5/8) |
| Overall Length | 2.00" (2) |
| Flutes | 3 |
| Thread Size | 32-56 |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Thread Milling Cutters |
| Profile | Threadmill |