#24-56 - 0.1400" (9/64) Cutter DIA x 0.500" (1/2) Reach - 3 FL
- Item Code: MIC TM1408
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: TM-140-8
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $58.95/EA
Description
0.1400" (9/64) Cutter DIA x 0.500" (1/2) Reach Carbide Single Form #24-56 Thread Milling Cutter, 3 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Flat Width | 0.001" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.038" |
| Neck Diameter | 0.0750" (1.9 mm) |
| Cutter Diameter | 0.1400" (9/64) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Neck Length | 0.500" (1/2) |
| Overall Length | 2.00" (2) |
| Thread Size | 24-56 |
| Flutes | 3 |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Thread Milling Cutters |
| Profile | Threadmill |