#12-32 - 0.3600" Cutter DIA x 1.000" (1) Reach - 4 FL - AlTiN Coated
- Item Code: MIC TM36016X
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: TM-360-16X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $94.90/EA
Description
0.3600" Cutter DIA x 1.000" (1) Reach Carbide Single Form #12-32 Thread Milling Cutter, 4 Flutes, AlTiN Coated
Tech Specs
Back To Top| Flat Width | 0.002" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.085" |
| Neck Diameter | 0.2100" |
| Cutter Diameter | 0.3600" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Neck Length | 1.000" (1) |
| Thread Size | 12-32 |
| Flutes | 4 |
| Overall Length | 4.00" (4) |
| Coating | AlTiN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Thread Milling Cutters |
| Profile | Threadmill |