Right Hand - 0.5120" (13 mm) Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.0930" (3/32) Tooth Width x 0.1250" (1/8) Projection x 3.00" (3) OAL x 0.0465" Radius
- Item Code: MIC UC5009324
- Brand: Micro 100
- Mfg Part No: UC-50093-24
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $83.40/EA
Description
0.5120" (13 mm) Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.0930" (3/32) Tooth Width x 0.1250" (1/8) Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0465" Radius - Carbide Undercut Square Right Hand
Tech Specs
Back To Top| Radius | 0.0465" |
|---|---|
| Tooth Width | 0.0930" (3/32) |
| Projection | 0.1250" (1/8) |
| Angled Projection | 0.180" |
| Centerline Offset | 0.2400" |
| Face Dimension | 0.250" (1/4) |
| Neck Diameter | 0.3650" |
| Split Length | 0.500" (1/2) |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Min Bore Diameter | 0.5120" (13 mm) |
| Max Bore Depth | 1.500" (1-1/2) |
| Overall Length | 3.00" (3) |
| Hand Direction | right hand |
| Coating | UN |
| Brand | Micro 100 |
| Tool Product Family | Standard - Grooving Tools |
| Profile | Square |