- Item Code: PCT 0453T410125035
- Unit Size: 1
Description
5/8 X 5/8 X 1 1/4 X 3 1/2 SQ S4 RFR AlTiN | Part #: 0453T410125035
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | PCT |
| Stock Status | In Stock |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 30572
4 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated