HELICAL THREAD MILL CAR (M10X1.5 MIN) INTERNAL ONLY (.300 DIA X .790 LOC)
- Item Code: SCI TMI10-1.50-H
- Brand: Scientific Cutting Tools
- Mfg Part No: 103153
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $161.42/EA
Description
HELICAL THREAD MILL CARBIDE (M10-1.50 PITCH) INTERNAL 7.62 DIA X 20-LOC (4 FLUTE) 8MM SHANK 75MM OAL UNCOATED
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 Flutes |
|---|---|
| Flute Type | Helical Flute |
| Thread Type | Internal |
| Overall Length | 75mm |
| Shank Diameter | 8mm |
| Material | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Minimum Thread Size | 10mm |
| Thread Size | M10X1.5 |