HELICAL THREAD MILL CAR (M20X2.5 MIN) INTERNAL ONLY (.470 DIA X 1.318 LOC)
- Item Code: SCI TMI20-2.50-H
- Brand: Scientific Cutting Tools
- Mfg Part No: 103141
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $190.35/EA
Description
HELICAL THREAD MILL CARBIDE (M20-2.50 PITCH) INTERNAL 11.94 DIA X 32-LOC (4 FLUTE) 12MM SHANK 100MM OAL UNCOATED
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 Flutes |
|---|---|
| Flute Type | Helical Flute |
| Thread Type | Internal |
| Overall Length | 100mm |
| Shank Diameter | 12mm |
| Material | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Minimum Thread Size | 20mm |
| Thread Size | M20X2.5 |