DCGT 21.51 AF V12K
- Item Code: VAR 11697
- Brand: VARDEX
- Mfg Part No: 11697
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $12.73/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Brand | VARDEX |
|---|---|
| Chipbreaker | AF |
| Grade | V12K |
| Included Angle | 55 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .305in / 7.75mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 21.51 |
| Style | DCGT |
| Wiper | NO |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .094in / 3/32in / 2.38mm |
| Inscribed Circle | .250in / 1/4in / 6.35mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | Uncoated |
| Stock Status | In Stock |