DCGT 32.50.5 AF V12K
- Item Code: VAR 11698
- Brand: VARDEX
- Mfg Part No: 11698
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $14.98/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Brand | VARDEX |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Grade | V12K |
| Included Angle | 55 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .458in / 11.63mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.50.5 |
| Style | DCGT |
| Wiper | NO |
| Corner Radius | .002in / .05mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | Uncoated |
| Stock Status | In Stock |