VNGP 330.5 FN-EXK V25K
- Item Code: VAR 13252
- Brand: VARDEX
- Mfg Part No: 13252
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $15.36/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Brand | VARDEX |
|---|---|
| Chipbreaker | EXK |
| Grade | V25K |
| Included Angle | 35 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .654in / 16.61mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 330.5 |
| Style | VNGP |
| Wiper | NO |
| Corner Radius | .008in / .22mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | Uncoated |