CNGP 431 FN-EXK V25K
- Item Code: VAR 13267
- Brand: VARDEX
- Mfg Part No: 13267
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $15.70/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Brand | VARDEX |
|---|---|
| Chipbreaker | EXK |
| Grade | V25K |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .508in / 12.90mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 431 |
| Style | CNGP |
| Wiper | NO |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .500in / 1/2in / 12.70mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | Uncoated |