High Performance Drill for Aluminum-5.500 mm Drill DIA x 19.200 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V106542
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
5.500 mm Drill DIA x 19.200 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (3x) |
|---|---|
| End Length | 1.140 mm |
| Point Angle | 135 |
| Drill Length | 19.200 mm |
| Flutes | 2 |
| Flute Length | 20.340 mm |
| Diameter | 5.500 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |