UN Thread Mill-8-36 - 0.1310" Cutter DIA x 0.4170" LOC - 3 FL
- Item Code: VLR V109682
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1310" Cutter DIA x 0.4170" Length of Cut Carbide Multi-Form 8-36 UN Thread Mill, 3 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.1310" |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Length of Cut | 0.4170" |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Flutes | 3 |
| Included Angle | 60 |
| Size | 8-36 |
| Profile | Multi-Form |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |