High Performance Drills for Steels-3.571 mm Drill DIA x 12.400 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V119018-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.571 mm Drill DIA x 12.400 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Steels, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (3x) |
|---|---|
| End Length | 0.650 mm |
| Drill Length | 12.400 mm |
| Flute Length | 13.050 mm |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Diameter | 3.571 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |