High Performance Chamfer Mill-0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° per side - 4 Helical FL
- Item Code: VLR V147300
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° per side Carbide Pointed High Performance Chamfer Mill, 4 Helical Flutes
Tech Specs
Back To Top| Tip | 0.0100" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.1410" |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Included Angle | 120 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Flutes | 4 |
| Angle per Side | 60 |
| type | I |
| Profile | Pointed |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |