High Performance Drill for Aluminum-8.700 mm Drill DIA x 30.500 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V151969-V
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
8.700 mm Drill DIA x 30.500 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (3x) |
|---|---|
| End Length | 1.800 mm |
| Shank Diameter | 10.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 30.500 mm |
| Flute Length | 32.300 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Diameter | 8.700 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | Val-Max V |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |