High Performance Drill for Aluminum-4.400 mm Drill DIA x 24.200 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V197740
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
4.400 mm Drill DIA x 24.200 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (5x) |
|---|---|
| End Length | 0.910 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 24.200 mm |
| Flute Length | 25.110 mm |
| Diameter | 4.400 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |