Counterbores - Flat Bottom - Long Reach-0.0625" (1/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Flute Length x 0.5000" (1/2) Reach - 4 FL
- Item Code: VLR V198627-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0625" (1/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Flute Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide Flat Bottom Counterbore, 4 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Neck Diameter | 0.0560" |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.0625" (1/16) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Flute Length | 0.2500" (1/4) |
| Overall Reach | 0.5000" (1/2) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Flutes | 4 |
| Profile | Square |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |