High Performance Drills for Steels-4.762 mm Drill DIA x 26.200 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V236564-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
4.762 mm Drill DIA x 26.200 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Steels, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (5x) |
|---|---|
| End Length | 0.870 mm |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 26.200 mm |
| Flute Length | 27.070 mm |
| Diameter | 4.762 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |