Combined Drill & Countersinks- #2 - 0.0781" (5/64) Drill DIA x 82° Included - DE - 2 FL
- Item Code: VLR V237177
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0781" (5/64) Drill DIA x 82° Included Carbide #2 Combined Drill & Countersinks DE, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 0.0781" (5/64) |
|---|---|
| Drill Length | 0.0781" (5/64) |
| Length of Cut | 0.1640" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Point Angle | 118 |
| Flutes | 2 |
| Size | 2 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Angle per Side | 41 |
| Included Angle | 82 |
| Profile | Drill |
| Coating | UN |
| Double Ended | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |