Metric Thread Mill-M5-0.80 - 0.1550" Cutter DIA x 0.5040" LOC - 3 FL
- Item Code: VLR V256903
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1550" Cutter DIA x 0.5040" Length of Cut Carbide Multi-Form M5-0.80 Metric Thread Mill, 3 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.1550" |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Length of Cut | 0.5040" |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Flutes | 3 |
| Included Angle | 60 |
| Size | M5-0.80 |
| Profile | Multi-Form |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |