High Performance Spotting Drills-3.000 mm Drill DIA x 10.000 mm Flute Length- 140° - 2 FL
- Item Code: VLR V261312-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.000 mm Drill DIA x 10.000 mm Flute Length, 140° Carbide High Performance Spot Drill, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| End Length | 0.540 mm |
|---|---|
| Flute Length | 10.000 mm |
| Included Angle | 140 |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Diameter | 3.000 mm |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Angle per Side | 70 |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |