Combined Drill & Countersinks- #1 - 0.0469" (3/64) Drill DIA x 60° Included - DE - 2 FL
- Item Code: VLR V302266-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0469" (3/64) Drill DIA x 60° Included Carbide #1 Combined Drill & Countersinks DE, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 0.0469" (3/64) |
|---|---|
| Drill Length | 0.0469" (3/64) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Length of Cut | 0.1290" |
| Size | 1 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Point Angle | 118 |
| Flutes | 2 |
| Angle per Side | 30 |
| Included Angle | 60 |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Double Ended | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |