High Performance Drill for Aluminum-9.400 mm Drill DIA x 51.500 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V307018-V
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
9.400 mm Drill DIA x 51.500 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (5x) |
|---|---|
| End Length | 1.950 mm |
| Shank Diameter | 10.000 mm |
| Overall Length | 100.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 51.500 mm |
| Flute Length | 53.450 mm |
| Diameter | 9.400 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max V |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |