High Performance Drill for Aluminum-11.700 mm Drill DIA x 99.500 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V313087-V
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
11.700 mm Drill DIA x 99.500 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| Flute Length | 101.920 mm |
| Diameter | 11.700 mm |
| Shank Diameter | 12.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Overall Length | 175.000 mm |
| Flutes | 2 |
| End Length | 2.420 mm |
| Drill Length | 99.500 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max V |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |