High Performance Chamfer Mill-0.3750" (3/8) Shank DIA x 30° per side - 2 Helical FL
- Item Code: VLR V313911-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 30° per side Carbide Pointed High Performance Chamfer Mill, 2 Helical Flutes
Tech Specs
Back To Top| Tip | 0.0100" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.3160" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Angle per Side | 30 |
| Included Angle | 60 |
| type | I |
| Profile | Pointed |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |