Counterbores - Flat Bottom-0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Flute Length - 4 FL
- Item Code: VLR V321622
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Flute Length Carbide Flat Bottom Counterbore, 4 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.1562" (5/32) |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Flute Length | 0.6250" (5/8) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Flutes | 4 |
| Profile | Square |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |