High Performance Drill for Aluminum-10.300 mm Drill DIA x 56.500 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V333787
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
10.300 mm Drill DIA x 56.500 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (5x) |
|---|---|
| Diameter | 10.300 mm |
| Shank Diameter | 12.000 mm |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| End Length | 2.130 mm |
| Drill Length | 56.500 mm |
| Flute Length | 58.630 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |