High Performance Drill for Aluminum-4.400 mm Drill DIA x 37.400 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V356654
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
4.400 mm Drill DIA x 37.400 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| End Length | 0.910 mm |
| Overall Length | 100.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 37.400 mm |
| Flute Length | 38.310 mm |
| Diameter | 4.400 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | UN |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |