High Performance Drill for Steels-8.732 mm Drill DIA x 74.000 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V365910-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
8.732 mm Drill DIA x 74.000 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Steels, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| End Length | 1.590 mm |
| Shank Diameter | 10.000 mm |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 74.000 mm |
| Flute Length | 75.590 mm |
| Diameter | 8.732 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |